Komunalkat në Rusi – Banim kolektiv si në kohën e Bashkimit Sovjetik

Rusia pra e parë ndryshe – Me kameran e DW në Shën Peterburg, jo thjesht për të parë pallatet madhështore të metropolit rus, por edhe për të hedhur vështrimin tek një aspekt i veçantë i kulturës së banimit në Rusi, i trashëguar nga epoka sovjetike. Komunalkat – janë komunitete të vogla banimi me një hierarki të rreptë, por edhe me disa avantazhe të tjera për nostalgjikët e Bashkimit Sovjetik.

Rusia para kthimit të KGB

Që para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2018 në Rusi do të ngrihet një ministri për Sigurimin e Shtetit. Ish-shërbimi i vjetër i fshehtë dhe i gjithëfuqishëm KGB mund të ringjallet me një emër nga koha e Stalinit.

FSB Zentrale Lubjanka in Moskau, Russland

Një autokolonë e pazakontë veturash tërhoqi vëmendjen në verë në Rusi. Në fillim të korrikut, në internet u publikua një video amatore, që tregonte 30 të rinj në xhipa të zinj fuoristrada të një marke të njohur gjermane duke kaluar në rrugët e Moskës. Ishin studentë që po përfundonin Akademinë e Shërbimit të Fshehtë FSB, të cilët festonin me potere përfundimin e shkollës. Të rinjtë me këmisha të bardha u prezantuan si një trupë elitare, si sundimtarë në vend. Një skandal, i cili para së gjithash kishte të bënte me faktin se studentët u shfaqën në mënyrë demonstrative mendjemadhe. Oficerëve të prekur dhe eprorëve të tyre ua ulën gradat, disa i larguan, bëri të ditur më vonë FSB.

Ky incident është simbolik për pozicionin e shërbimeve të fshehta në Rusinë e sotme. Që prej ardhjes në pushtet të Presidentit Vladimir Putin, i cili në kohët sovjetike ishte vetë oficer i Komitetit për Sigurinë e Shtetit (KGB) dhe në fund të viteve 1990 drejtoi pasardhësin e KGB-së, FSB, ndikimi i këtij institucioni është rritur vazhdimisht. Prej vitesh pozicionet kyçe në vend i zënë punonjës të shërbimeve të fshehta.

Prej tre bëj një

Ndoshta tani përpara është edhe një hap tjetër në këtë drejtim. Shërbimet e fshehta dhe të sigurisë do të reformohen në mënyrë rrënjësore, bëri të ditur të hënën gazeta e Moskës “Kommersant”. Është parashikuar para së gjithash një Ministri për Sigurimin e shtetit, shkurt MGB. Superministria e re do të krijohet nga një bashkim i FSB dhe shërbimin e zbulimit në botën e jashtme, apo kundërzbulimin SWR. Edhe pjesë të Shërbimit Federal të Mbrojtjes, FSO, i cili është kompetent për mbrojtjen e politikanëve kryesorë dhe të nëpunësve civilë, do të bëjnë pjesë në strukturën e re. “Faktikisht është fjala që FSB-së t’i rikthehen detyrat e KGB-së sovjetike”, shkruan “Kommersant”. Veç kësaj është e planifikuar që ministria e re, të ketë mundësi të zhvillojë vetë hetime ose të mbikqyrë hetimet e organeve të tjera në raste veçanërisht delikate. MGB-ja e re do të krijohet që para zgjedhjeve presidenciale në vitin 2018.

Vladimir PutinVladimir Putin

Reforma e gjerë e forcave të sigurisë nisi që në pranverë, me themelimin e Gardës së Rusisë (Rosgvardija). Kjo organizatë e re krijohet në bazë të të ashtuquajturave Trupa të Brendshme, një njësi e ngjashme me ushtrinë e Ministrisë së Brendshme. Garda e Rusisë është nën komandën personale të Putinit. Në krye të saj është ish-shefi i bodigardëve të Putinit, Viktor Solotov. Disa vëzhgues besojnë, se Garda e Rusisë u themelua para së gjithash për të shtypur protesta të mundshme qytetare. Këto protesta ende nuk duken gjëkundi, por gjendja ekonomike në Rusi po keqësohet – para së gjithash për shkak të çmimeve të ulëta të naftës. Prandaj trazirat sociale janë të përfytyrueshme.

Përfundim i kthimit në Bashkimin Sovjetik?

Shërbimi i Fshehtë famëkeq sovjetik e mbajti emrin MGB nga viti 1946 deri në vdekjen e Stalinit në vitin 1953. MGB-ja sovjetike veproi në këtë kohë veçanërisht ashpër kundër atyre që mendonin ndryshe. Nëse FSB-ja i merr me të vërtetë kompetencat dhe me to edhe një emër të vjetër si në kohët e Stalinit, kjo do të përshtatej me konceptin e nxitur nga udhëheqja ruse për kthimin e simboleve sovjetike dhe të praktikave të asaj kohe. Ky proces nisi që në vitin 2000 me rimarrjen e melodisë së himnit sovjetik. Stalini dhe sundimi i tij “me grusht të hekurt” glorifikohen prej vitesh nga mediet shtetërore. Në të gjithë vendin po ngrihen monumente të Stalinit, fotografitë e tij i sheh herë pas here në pllakata në rrugë.

Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia ky proces u përshpejtua. Një shumicë e rusëve (54 përqind) e vlerëson pozitivisht rolin e Stalinit në Bashkimin Sovjetik, konstatoi në mars instituti i pavarur demoskopik Qendra Lewada. Një në katër rusë sheh “një nevojë” në terrorin e Stalinit. Në këtë sfond, reforma dhe ndryshimi i emrit të FSB-së në MGB duken si një vijë përmbyllëse.

Lesbosi i shpall ultimatum Athinës

Për zjarrin në kampin e refugjatëve Moria, Spiros Galinos bën përgjegjës një klimë frike. Kryetari i bashkisë së Lesbosit kërkon zgjidhje praktike për refugjatët – dhe i vendos një ultimatum Athinës.

Griechenland Flüchtlings-Chaos auf Lesbos

DW: Zoti kryetar i bashkisë, ku qendron shkaku për shpërthimin e dhunës në kampin e refugjatëve Moria? A ka pasur grindje midis banorëve në kamp apo më tepër ndikim nga jashtë?

Spiros Galinos: Ishulli ynë duhet të mbajë një barrë joproporcionalisht të madhe, për ta mbajtur nën kontroll problemin e refugjatëve. Që verën e kaluar, e cila qe e qetë dhe që i solli Lesbosit shumë turistë, kishte thashetheme, se qarqe të caktuara do t’i shfrytëzonin frikërat dhe do të krijonin një krimë ksenofobe në ishull, në mënyrë që të ketë tensione me popullatën vendase.

A e keni fjalën me “qarqe të caktuara” për “Agimin e Artë”?Sipas medieve, ditët e fundit në ishull qenë aktivizuar mbështetës të kësaj organizate ekstremiste të djathtë, që nuk kontribuan për qetësim të situatës…

Me të vërtetë, disa nxitës të trazirave janë nga radhët e Agimit të Artë. Por besoj që edhe në parti të të ashtuquajturit spektër demokratik ka padyshim njërin ose tjetrin, i cili, qoftë për llogari politike, ose prej keqdashjes personale bën kauzë të përbashkët me nxitësit e trazirave. Mua më duket se Lesbosi u bë peng i interesave të ndryshme, që duan të shkaktojnë probleme në ishullin tonë.

A doni të thoni se shkëndia për shpërthimin e dhunës erdhi nga jashtë?

Shkëndia e dhunës erdhi nga jashtë, kjo është e qartë. Por askush nuk e di se kush është përgjegjës për të. Në fund të fundit, në Moria refugjatët nuk mbahen në kamp, ata janë të lirë të hyjnë dhe të dalin. Teorikisht zjarrin mund ta kenë vënë edhe refugjatët. Ose edhe ekstremistë politikë të të gjitha ngjyrave. Sidoqoftë, të hënën, para se të shpërthente dhuna, banorët e ishullit qenë mbledhur për një aksion proteste. Çfarë donin të arrinin? Jo vetëm banorët, por edhe këshilli i qytetit kërkon që Lesbosi të çlirohet nga barra e madhe e ardhjes së refugjatëve. Në ishull ne kemi vendi Karatepe, për të cilin është përgjegjës qyteti, si edhe Morian. Të dy mund të strehojnë rehat gjithsej 3000 vetë, por ndërkohë në ishull qendrojnë 6000 refugjatë. Ne kërkojmë edhe që të jemi vetë përgjegjës për kampet dhe t’i kemi ne paratë e BE. Për momentin në këtë kuadër janë të angazhuara shumë organizata dhe askush nuk e di se kush jep para për çfarë.

Po tani që u shkatërua kampi, ku do të flenë refugjatët?

Me të vërtetë pati dëme në kampin e refugjatëve, por nuk është e saktë se Moria është djegur krejtësisht. Sipas asaj që di unë, Hotspoti është djegur vetëm dhjetë përqind. Ustallarët tanë dhe ekipet e pastrimit janë në vend të angazhuara, megjithëse ne nuk jemi përgjegjës për Morian.

Spiros Galinos është kryetar i bashkisë së ishullit grek Lesbos, ku të hënën një zjarr ndoshta i qëllimshëm dëmtoi kampin e refugjatëve Moria.

Yahoo deklaron: 500 milionë llogari janë vjedhur

160922095225-yahoo-hack-780x439

Kompania Yahoo ka deklaruar të enjten se të paktën 500 milionë llogari të përdoruesve janë vjedhur, duke e cilësuar këtë si një nga shkeljet më të mëdha kibernetike të ndodhura ndonjëherë.

Kompania dyshon se një “aktor i sponsorizuar nga shteti” qëndronte pas shkeljes me të dhënat, që do të thotë se një individ vepron në emër të një qeverie.

Kjo shkelje thuhet se ka ndodhur në fund të vitit 2014.

“Informacioni i llogarisë mund të ketë përfshirë emrat, adresat e e-mail-it, numrat e telefonit, datat e lindjes, fjalëkalimet (shumica me bcrypt) dhe në disa raste çështjet e sigurisë të koduara ose të pakoduara dhe përgjigjet,” tha Yahoo në një deklaratë.

Yahoo u kërkon përdoruesve të ndryshojnë fjalëkalimin (password) dhe pyetjet e sigurisë, për të shqyrtuar llogaritë e tyre dhe aktivitetin e dyshimtë.

Lajmi i vetëm i mirë për përdoruesit është se të dhënat financiare, si numrat e llogarive bankare dhe të dhënat e kartës së kreditit nuk besohet të jenë të përfshira në informacionin e vjedhur, sipas Yahoo.

Kompania thotë gjithashtu se është duke u marrë në mënyrë ligjore me këtë shkelje.

Vjedhja e të dhënave në mënyrë masive u përfol për herë të parë në Gusht, kur një haker me emrin “Peace” , deklaroi se po shiste të dhënat e 200 milion përdoruesve online të Yahoo.

I njëjti haker deklaroi më parë se ka shitur llogari nga LinkedIn (LNKD, Tech30) dhe MySpace.

Yahoo fillimisht tha se ishte “në dijeni për një pretendim”. Gati dy muaj më vonë rezulton se situata është më keq.

Kosova përsëri drejt UNESCO-s

unesco-kosova

Kosova është duke i bërë të gjitha përgatitjet për të kandiduar sërish për anëtarësim në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), konfirmojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

Ndonëse ende nuk është konfirmuar ndonjë afat konkret se kur do të ndodhë kandidimi i Kosovës në këtë agjenci të Kombeve të Bashkuara, zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Valon Murtezaj, thotë për Radon Evropa e Lirë, se institucionet e Kosovës janë duke punuar në dy linja, duke forcuar koordinimin brenda institucioneve të Kosovës, por edhe koordinimin me faktorë të jashtëm, që kanë përvojë të madhe në fushat që i mbulon UNESCO, prej të cilave përvoja Kosova mund të mësojë.

“Institucionet e Republikës së Kosovës, Ministria e Jashtme, por edhe ministritë tjera që ndërlidhen me fushat që UNESCO i mbulon, janë duke bërë përparime në kuptimin e hartimit të dokumenteve shtesë qoftë legjislative apo strategjike, në mënyrë që të adresojë çështjet që lidhen me fushën e veprimtarisë të UNECO-s. Do të thotë, siç janë: kultura, trashëgimia kulturore, aspektet e edukimit, të komunikimit në përgjithësi, të diversitetit etj. Pra, në këtë kuptim, Qeveria e Republikës së Kosovës është duke punuar”, thotë Murtezaj.

Kandidimi i Kosovës për UNESCO, vitin e kaluar, ishte kundërshtuar mjaft fuqishëm nga Serbia, me pretendimin se Kosova dëshiron ta tjetërsojë dhe përvetësojë trashëgiminë kulturore dhe historike serbe në Kosovë. Në këtë pikë, kundërshtime ndaj anëtarësimit të Kosovës në UNECO, kishte bërë edhe Kisha Ortodokse Serbe.

Lidhur me atë se cili do të jetë reagimi i kësaj kishe përballë përpjekjes së sërishme të Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO, përfaqësuesi i Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë, igumeni Sava Janjiq, thotë se nuk dëshiron të flasë. Sipas tij, kjo kishë ende nuk e ka diskutuar këtë çështje për të nxjerrë qëndrimin e saj në opinion.

Por, megjithatë, igumeni Janjiq thotë për Radion Evropa e Lirë se respektimi i të gjitha besimeve, i lirive fetare, i objekteve dhe trashëgimive që u përkasin bashkësive fetare, duhet të tregohet me vepër.

“Të gjitha bashkësitë fetare dhe të gjitha objektet e tyre duhet të sigurohen në mënyrë të njëjtë. Ndërkaq, liria e besimit në të gjitha objektet fetare, duhet të jetë e garantuar me ligj, nëse dëshirojmë të shkojmë drejt të ardhmes”, shprehet Janjiq.

Ismajl Hasani, anëtar i Këshillit drejtues të Institutit për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës në Kosovë, thotë për Radion Evropa e Lirë se Kosova e ka strategjinë për mbrojtjen e monumenteve të kulturës dhe monumenteve të tjera të kultit ose të kulturës materiale dhe të asaj shpirtërore.

“Është një kornizë e mjaftueshme, e cila garanton që në bashkëpunim me institucionet e sigurisë, në bashkëpunim me mekanizmat shtetëror në Republikën e Kosovës, të garantojë jo vetëm mbrojtjen, por edhe mirëmbajtjen, përkatësisht, përkujdesjen ndaj monumenteve kulturo-historike, qoftë ato të sferës materiale, qoftë ato të sferës shpirtërore”, thekson Hasani.

Ai shton se qeveritë e vendit, një pas një, kanë ndarë mjete të konsiderueshme për mbrojtjen e këtyre monumenteve dhe mbrojtjen e tillë e kanë bërë dhe po e bëjnë. Sipas Hasanit, Kosova edhe vitin e kaluar ka qenë e gatshme për t’u bërë anëtare e UNESCO-s, anëtarësim të cilin e pati kundërshtuar fuqishëm Serbia.

Hasani theksoi se kjo e fundit, edhe tash po bën fushatë në dëm të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO dhe se politikës së Kosovës i takon që të lobojë edhe më tepër sa i takon përgatitjeve për raundin tjetër të anëtarësimit të saj në këtë agjenci të Kombeve të Bashkuara.

Zëvendësministri Murtezaj thotë se institucionet e Kosovës i kanë parasysh pengesat që Serbia përpiqet t’i bëj në rrugën e Kosovës drejt UNESCO-s.

Po shihet që prapë politika dhe Qeveria e Serbisë po tregohet destruktive përmes aktiviteteve të ndryshme, me synim pengimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në UNESCO. Por, në fund të fundit, ajo nuk do të ketë sukses”, shton Murtezaj.

Më 9 nëntor të vitit 2015, Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), nuk votoi në favor të pranimit të Kosovës në këtë organizatë. Kosova nuk arriti të sigurojë votat e më shumë se dy të tretave të vendeve anëtare të kësaj organizate, të cilat ishin të nevojshme për pranimin e saj në UNESCO.

Nishani dekoron personalitete shqiptaro-amerikane në SHBA

nishaniPresidenti i Republikës Bujar Nishani vlerësoi dhe çmoi në një ceremoni mbresëlënëse dekorimi në SHBA, në prani të shumë bashkatdhetarëve, kontributin mjaft të rëndësishëm të disa personaliteteve shqiptaro-amerikane me veprimtari të shquar atdhetare e shoqërore.

Kryetari i Shtetit shqiptar, i mikëpritur ngrohtësisht së bashku me Zonjën e Parë Odeta Nishani në një atmosferë festive në Manhatan, shprehu kënaqësinë dhe emocionin e madh të shkaktuar nga takimi me bashkatdhetarët, duke vlerësuar në të njëjtën kohë atdhedashurinë dhe vullnetin e tyre për të ruajtur ndër breza identitetin dhe frymën kombëtare në shtetin më të fuqishëm e më demokratik në botë, në zemër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

nishani-2Me këtë rast, Presidenti Nishani nënvizoi mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të partnerit strategjik dhe aleatit të pazëvendësueshëm të dhënë ndaj demokracisë dhe institucioneve shqiptare, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të qeverive të saj në kohët më vendimtare të historisë së kombit shqiptar, ndaj shqiptarëve kudo ku janë: në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni, Luginën e Preshevës, Çamëri.

“Kjo traditë do ta vazhdojë në ditët, muajt, vitet, dekadat dhe shekujt në vijim miqësinë mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës” – theksoi Presidenti. Presidenti Nishani çmoi rolin thelbësor e të pamohueshëm të Diasporës shqiptare për evidentimin dhe ruajtjen e vlerave të vërteta njerëzore e traditave të mrekullueshme të shqiptarëve.

“Ky vlerësim është për ju që jeni sonte në këtë sallë, për qindra mijëra shqiptarët kudo në Shtetet e Bashkuara, për familjet tuaja, të cilat ju mësuan jo vetëm respektin për të parët tuaj, por ju lanë trashëgim edhe respektin dhe krenarinë e të qenit shqiptarë”. – vuri në pah Presidenti Nishani.

nishani-3Në veçanti, Kreu i Shtetit vuri në pah kontributin e jashtëzakonshëm dhe atdhetar, nëpërmjet ceremonisë zyrtare të dekorimeve, ku, u vlerësuan me Dekoratën “Nderi i Kombit” zotin Stan Dragoti me motivacionin: “Në vlerësim të krijimtarisë së tij të pasur kinematografike, rolit e kontributit të çmuar dhënë për dekada me radhë ndaj forcimit të lidhjeve të gjithanshme amerikano-shqiptare, si dhe përfaqësimit dinjitoz si artist i rrallë, duke lartësuar emrin e kombit shqiptar kudo në botë”; me Titullin “Mjeshtër i Madh” zotin Gëzim Nika: “Në shenjë mirënjohjeje për veprimtarinë e tij të shquar artistike dhe kontributin e rëndësishëm shumëvjeçar në lartësimin dhe përçimin e vlerave të rralla e të vyera të muzikës popullore shqiptare” si dhe me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” zotin Musli Mulosmanaj: “Në vlerësim të qëndresës fisnike e të paepur ndaj përndjekjes së diktaturës, si dhe me mirënjohje për veprimtarinë e tij të shquar atdhetare, kontributin e qenësishëm dhënë për mbrojtjen e përparimin e çështjes shqiptare”; zotin Vehbi Bajrami: “Në shenjë mirënjohjeje dhe vlerësimi për veprimtarinë e tij të spikatur atdhetare si dhe për kontributin e rëndësishëm mediatik në mbajtjen gjallë, përhapjen dhe lartësimin e vlerave më të çmuara të kombit tonë në bashkësinë shqiptaro-amerikane”; zotin Sami Repishti me motivacionin: “Me mirënjohje për vuajtjet e sakrificat e parrëfyeshme, përpjekjet mbinjerëzore dhe qëndresën stoike ndaj diktaturës komuniste. Në nderim të veprimtarisë së palodhur atdhetare për çështjes kombëtare, si dhe në respekt të rolit e kontributit të çmuar dhënë për dekada me radhë si veprimtar i shquar i të drejtave të njeriut; farkëtues i lidhjeve të gjithanshme shqiptaro-amerikane, duke u shndërruar në një simbol të rrallë e të vyer të shqiptarizmit”; zotin Frank Shkreli me motivacionin: “Në vlerësim të veprimtarisë së shquar atdhetare dhe kontributit të vyer shumëvjeçar si gazetar, publicist e redaktor i Seksionit Shqip dhe drejtues i palodhur i Divizionit Euro-Aziatik të “Zërit të Amerikës”, duke përhapur, mbrojtur me paanshmëri dhe lartësuar vlerat e parimet e shenjta të lirisë dhe demokracisë”.

nishani-4Presidenti Nishani dekoroi gjithashtu zonjën Lisa Milicaj me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” me motivacionin: “Në shenjë mirënjohjeje për veprimtarinë e saj të shquar sipërmarrëse dhe politike, si dhe në vlerësim të arritjes së saj historike, duke qenë gruaja e parë shqiptaro-amerikane e zgjedhur në Shtetin e Nju-Jorkut; kontribuese e devotshme publike në mbrojtje, përhapje dhe lartësim të vlerave e parimeve të shenjta të lirisë dhe demokracisë” dhe zotin Lui Fundo me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”: “Në shenjë mirënjohjeje për veprimtarinë e tij të shquar atdhetare dhe sipërmarrëse, si dhe në vlerësim të kontributit të vyer dhënë në forcimin e lidhjeve historike shqiptaro-amerikane, si dhe për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ekonomike e tregtare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë”.

nishani-5Në fjalën e mbajtur në këtë ceremoni, Presidenti Nishani u shpreh se: “është kënaqësi e veçantë të jem në mesin e bashkëkombësve të mi, të cilët kanë ardhur këtu për të ndërtuar një jetë më të mirë për veten e tyre, por nuk kanë harruar asnjëherë nga kanë ardhur dhe kush janë. Çdo ditë të jetës dhe punës tuaj në Amerikë, ju e keni dëshmuar se çfarë do të thotë të jesh shqiptar dhe ta duash vendin tënd. Ju keni bërë që miqësia shqiptaro-amerikane të thellohet dhe keni qenë faktor i rëndësishëm që çështja shqiptarë të jetë në agjendën amerikane. Ju keni mbajtur gjallë ëndrrën e shqiptarëve për liri edhe atëherë kur ajo dhunohej nga vetë ne shqiptarët. Ju keni mbajtur të gjallë ëndrrën për liri edhe atëherë kur ajo na mohohej nga të tjerët”.

Kardashian do të votojë për Hillary Clinton

300e3e5000000578-0-image-a-1_1452544917200Kim Kardashian dëshiron t’i tregojë mbarë botës se ajo nuk do të votojë për Donald Trump. 35-vjeçarja bëri me dije se ajo është më se e vendosur për të votuar kandidaten demokrate për “Shtëpinë e Bardhë”, Hillary Clinton.

“Pa asnjë dyshim, unë jam me Hillary. Unë besoj se ajo do të përfaqësojë më se miri vendin tonë dhe është personi i duhur për të drejtuar Amerikën”, tha Kim.

38ba137100000578-0-image-a-3_147476069243938ba136d00000578-3805983-hugs_the_donald_embraces_the_socialite-a-4_1474760692740